Rodzaje działalności wymagające koncesji, zezwoleń i wpisów do rejestrów
Koncesje, zezwolenia, wpisy do rejestrów działalności regulowanej
Przed rozpoczęciem działalności, jeśli już będziesz wiedział jaką firmę chcesz otworzyć, sprawdź czy nie potrzebujesz koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej. Działalność gospodarcza, której podjęcie jest uzależnione od spełnienia przez przedsiębiorcę warunków szczególnych jest nazywana działalnością reglamentowaną. Warunki konieczne do spełnienia przez przedsiębiorcę są zazwyczaj związane z konkretnym rodzajem działalności i jej przedmiotem.
Czasami, aby prowadzić jakiś biznes jest wymagane posiadanie szczególnych uprawnień np. do wykonywania zawodu albo zatrudniania osób posiadających określone uprawnienia zawodowe, spełnienie warunków lokalowych, technicznych, posiadanie właściwego sprzętu lub pojazdu.
Przepisy dotyczące działalności reglamentowanej
Przepisy szczegółowo określają:
Jeżeli zdecydowałeś się na prowadzenie działalności reglamentowanej to będziesz potrzebował specjalnego pozwolenia, które z reguły jest odpłatne. W zależności od przedmiotu działalności może to być:
Koncesja, zezwolenie oraz działalność regulowana uprawniają do wykonywania działalności gospodarczej na terenie całego kraju i przez czas nieokreślony. W szczególnych przypadkach mogą obowiązywać przez czas określony.
Najczęściej trzeba występować do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności. Możliwe jest także wydawanie decyzji przez organy administracji samorządowej, jeśli wynika to z konkretnych przepisów.
Na stronach internetowych urzędów znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje, jakie trzeba spełnić warunki do uzyskania koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru, co musisz napisać we wniosku, jakie dostarczyć dokumenty, czy decyzja jest odpłatna i ile kosztuje.
Koncesja
Jest to najbardziej rygorystyczne pozwolenie na działalność gospodarczą, która dotyczy przedsięwzięć mających szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa lub obywateli albo ważny interes publiczny.
Wymóg uzyskania koncesji może dotyczyć tylko tych rodzajów aktywności gospodarczej, która nie może być wykonywana jako działalność wolna (czyli np. na podstawie wpisu do CEIDG, KRS) lub po uzyskaniu zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Najczęściej trzeba występować do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności. Koncesja ma postać decyzji administracyjnej, a jej wydanie poprzedzone jest przeprowadzeniem postępowania administracyjnego. Urząd wydający koncesję może:
Jeśli przedsiębiorca nie spełnia wszystkich wymagań albo stwierdzi, że zachodzi obawa zagrożenie obronności lub bezpieczeństwa państwa i obywateli, to nie otrzymasz koncesji (decyzja o odmowie udzielenia koncesji) albo koncesja będzie miała ograniczony zakres. Możesz również otrzymać odmowę jej zmiany. Odmówić lub ograniczyć koncesji organ może także jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozprawy albo przetargu udzielono koncesji innemu przedsiębiorcy lub wydano decyzję o stwierdzeniu niedopuszczalności wykonywania praw z udziałów albo akcji przedsiębiorcy i jest to w interesie publicznym.
O koncesję może ubiegać się każdy przedsiębiorca. Również ten, który już prowadzi działalność gospodarczą lub posiada koncesję na wykonywanie innego rodzaju działalności. Jeżeli odmówiono Ci wcześniej koncesji, to masz prawo ponownie o nią wystąpić.
Przed wydaniem koncesji organ administracji sprawdza, czy przedsiębiorca spełnia warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją oraz czy daje gwarancję prawidłowego -zgodnego z prawem jej wykorzystania.
Pamiętaj! Po otrzymaniu koncesji urzędy mogą kontrolować czy prowadzisz swoją działalność zgodnie z jej treścią i warunkami a także bezpieczeństwem państwa, bezpieczeństwem obronności czy dóbr osobistych obywateli. Jeśli nie będziesz dotrzymywał warunków koncesji może być zmieniony jej zakres a nawet może zostać cofnięta.
W sytuacji zagrożenia obronności lub bezpieczeństwa państwa organ koncesyjny może czasowo wstrzymać udzielanie koncesji.
Oto przykładowe rodzaje działalności, które wymagają uzyskania koncesji:
Zezwolenie
Zezwolenie to inna niż koncesja forma reglamentowania działalności gospodarczej. Zezwolenia są wydawane po sprawdzeniu czy przedsiębiorca jest w stanie i ma możliwości techniczne lub organizacyjne wykonywania określonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca musi spełniać określone prawem warunki wykonywania tej działalności. Przepisy prawa ściśle określają, czy dana działalność wymaga zezwolenia oraz jaki urząd lub ministerstwo go wydaje.
Zezwolenie ma formę decyzji administracyjnej i jest wydawane w trybie postępowania administracyjnego. Może zawierać warunki specjalne, które trzeba spełnić.
Uwaga! Jeżeli spełniasz wszystkie wymagania wykonywania określonej działalności, to organ jest zobowiązany do udzielenia zezwolenia.
Oto przykładowe rodzaje działalności, które wymagają uzyskania zezwolenia:
Działalność regulowana
Działalność regulowana jest najprostszą formą reglamentacji działalności gospodarczej w Polsce. Wymaga jedynie spełnienia przez przedsiębiorcę, poza złożeniem wniosku, określonych w przepisach warunków jej prowadzenia oraz wpisu do rejestru działalności regulowanej. Rejestry te są prowadzone przez różne urzędy, w zależności od rodzaju działalności. Są jawne i każdy może je przeglądać za pośrednictwem organu, który go prowadzi. W rejestrze ujawnione są dane dotyczące firmy, numer NIP oraz inne dane ujawnione na wniosek organu ale tylko te które są zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych.
Odmowa wpisu do rejestru jest możliwa tylko gdy:
Uwaga! Przedsiębiorca musi przechowywać wszystkie dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do wykonywania działalności regulowanej.
Przed złożeniem wniosku do rejestru działalności regulowanej musisz być już przedsiębiorcą zarejestrowanym np. w CEIDG. Jeśli więc dopiero zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą, najpierw dokonaj jej rejestracji w CEIDG albo KRS i potem złóż wniosek do rejestru.
Do każdego wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o spełnianiu warunków wymaganych prawem do wykonywania tej działalności.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą podlegającym wpisowi do CEIDG wniosek możesz również złożyć w urzędzie gminy, wskazując organ prowadzący rejestr działalności regulowanej.
W przypadku zaprzestania wykonywania działalności regulowanej powinieneś złożyć wniosek do organu, który Cię zarejestrował w celu wykreślenia z rejestru. Natomiast jeśli w ogóle zamierzasz zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej wystarczy jej wyrejestrowanie w CEIDG albo w KRS (w zależności od formy jej prowadzenia).
Przykładowe rodzaje działalności, które wymagają uzyskania zezwolenia:
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców
2023-08-07
arrow_forward2023-08-04
arrow_forward2023-07-14
arrow_forward2023-07-14
arrow_forward