ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE - GMINA PCIM
Zarządzanie kryzysowe – działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastuktury krytycznej.
Etapy zarządzania kryzysowego:
1. Zapobieganie
Zapobieganie odnosi się do działań, które eliminują lub redukują prawdopodobieństwo wystąpienia zniszczeń, albo ograniczają skutki sytuacji kryzysowej.
2. Przygotowanie
Kluczowym elementem przygotowań jest opracowanie planów reagowania kryzysowego, które to plany opisują kto, co i kiedy będzie robił, za pomocą jakich sił i środków i na jakiej podstawie prawnej - przed, w czasie i zaraz po zdarzeniu kryzysowym. Przygotowanie to także zapewnienie zasobów specjalistycznych sił i środków reagowania, takich jak: stanowisko kierowania, system łączności kryzysowej, system alarmowania oraz personel reagowania kryzysowego, a także ewidencja zasobów sił i środków przydatnych do reagowania kryzysowego.
3. Reagowanie
Następuje po wystąpieniu realnego zagrożenia lub zdarzenia. Jego celem jest uruchomienie działań prewencyjnych zapobiegających lub minimalizujących ewentualnych zniszczeń, a po ich wystąpieniu - podjęcie akcji ratowniczej, dostarczenia pomocy poszkodowanym i ograniczenia wtórnych szkód i strat.
4. Odbudowa
Jest końcowym stadium cyklu zarządzania kryzysowego. Odbudowę dzieli się na krótkoterminową i długoterminową. Krótkoterminowa polega na przywróceniu systemów niezbędnych do życia do minimalnych standardów operacyjnych. Odbudowa długoterminowa może trwać wiele lat, aż do kompletnej odbudowy całego obszaru dotkniętego zniszczeniem. Jednocześnie odbudowa ta powinna być realizowana w taki sposób aby rejon dotknięty katastrofą był po odbudowie lepiej przystosowany i zabezpieczony przed nowymi sytuacjami kryzysowymi.
Na terenie gminy powoływany jest Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego (GZZK). Który uruchamiany jest w chwili zaistnienia sytuacji kryzysowej i pracuje w Urzędzie Gminy Pcim pok. Nr 11/sekretariat.
Telefon: 517-597-601 ; 12/ 2748050 wew. 27
e-mail: bezpieczenstwo@pcim.pl
Jest to zespół Wójta Gminy Pcim którego podstawowym zadaniem jest wspieranie wykonywania zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Pracami GZZK kieruje Wójt. Wójt powołuje w skład GZZK osoby spośród osób zatrudnionych w urzędzie gminy Pcim oraz przedstawicieli społecznych organizacji ratowniczych.
W zakresie zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i obronności Gmina Pcim (GCZK) współpracuje z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Myślenicach (PCZK), służbami ratunkowymi oraz urzędami gmin z terenu powiatu myślenickiego:
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Myślenicach
tel. 12/3734102 12/2729024 email: pczk@myslenicki.pl
Urząd Miasta i Gminy Myślenice tel. 12/3720930 fax 12/6392376 email: zrk@myslenice.pl
Urząd Gminy Tokarnia tel. 12/2747022 fax 12/2747025 email: tokarnia@ug.pl
Urząd Gminy Lubień tel. 18/2682017 fax 18/2682035 email: m.sadlowski@lubien.pl
Urząd Gminy Wiśniowa tel. 12/2714086 fax 122714550 email: info@ug-wisniowa.pl
Urząd Gminy Siepraw tel. 12/3721811 fax 12/3721806 email: gmina@siepraw.pl
Urząd Miasta Sułkowice tel. 12/2732075 fax 12/2721422 email: sulkowice@sulkowice.pl
Urząd Gminy i Miasta Dobczyce tel/fax 12/3721756 email: apanus@dobczyce.pl
Urząd Gminy Raciechowice tel. 12/3725203 fax 12/3725200 email: wojt@raciechowice.pl
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach
tel. 147/ 831 70 10 fax 47/ 831 70 09email: kppspmyslenice@straz.krakow.pl
Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach tel. 47/ 832 92 00 fax 47/ 832 92 51 email: komendant@myslenice.policja.gov.pl
Pojęcia związane z ochroną ludności i zarządzaniem kryzysowym
Sytuacja kryzysowa –sytuacja wpływającą negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia lub środowiska w znacznych rozmiarach, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków.
Planowanie operacyjne – ustalanie czynności dotyczących przygotowania i działania organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, ujętych w formie zestawów zadań operacyjnych, a także ustalanie sił i środków niezbędnych do ich wykonania.
Obrona cywilna – zgodnie z art. 137 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP obrona cywilna ma na celu ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków. Cele jakie ustawodawca postawił przed obroną cywilną stanowią odzwierciedlenie tego co oznajmia prawo międzynarodowe. Zgodnie z postanowieniami I Protokołu Dodatkowego do Konwencji Genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r. dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych do zadań obrony cywilnej należy: służba ostrzegawcza, ewakuacja, przygotowanie i organizowanie schronów, obsługa środków zaciemniania, ratownictwo, służby medyczne, w tym pierwsza pomoc oraz opieka religijna, walka z pożarami, wykrywanie i oznaczanie stref niebezpiecznych, odkażanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenia, doraźna pomoc dla przywrócenia i utrzymania porządku w strefach dotkniętych klęskami, doraźne przywrócenie działania niezbędnych służb użyteczności publicznej, doraźne grzebanie zmarłych, pomoc w ratowaniu dóbr niezbędnych do przetrwania.
Bezpieczeństwo obywatelskie – to zaspokojenie spokojnego rozwoju społecznego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagrożenia niemilitarne, w tym w szczególności katastrofy i inne zdarzenia związane z działaniami sił natury, samego człowieka, które mogą destabilizować i prowadzić do sytuacji kryzysowych.
Ochrona ludności – polega przede wszystkim na: ostrzeganiu, alarmowaniu i informowaniu ludności o zagrożeniach, prowadzeniu ewakuacji oraz zapewnieniu ewakuowanym pomocy medycznej i socjalnej, głównie w zakresie zakwaterowania i wyżywienia.
Podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa
Wyposażenie na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej
Każde gospodarstwo domowe powinno mieć przygotowane podstawowe wyposażenie na czas wystąpienia sytuacji kryzysowych. Podczas ich trwania może wystąpić brak elektryczności, wody, gazu itp. Możliwe jest też, że warunki uniemożliwią opuszczenie domu przez wiele dni. Przygotowane zawczasu odpowiednie wyposażenie ułatwi przetrwanie tego okresu.
LISTA AWARYJNA NA WYPADEK WYSTĄPIENIA NADZWYCZAJNYCH ZAGROŻEŃ
Zachowania ludzi w przypadku sytuacji kryzysowej
Ludzie w różny sposób reagują w chwili zagrożenia. Typowe reakcje to: gniew, bezsenność, koszmary senne, potrzeba mówienia, otępienie, utrata apetytu, przyrost lub utrata wagi, bóle głowy, huśtawka nastrojów.
Postaraj się zaakceptować nowe, przymusowe okoliczności. Szukaj pomocy w razie konieczności. Wsłuchuj się w informacje, postępuj zgodnie z komunikatami, a przede wszystkim nie panikuj. Pośpiech i nerwy są najgorszymi doradcami. Sytuacji kryzysowej nie zmienisz ani nie cofniesz ale masz wpływ na sposób przetrwania, podejmowane przez Ciebie decyzje mogą zadecydować o życiu Twoim i Twoich bliskich.
Wcześniejsze rozmowy z rodziną, przyjaciółmi na tematy możliwych zagrożeń owocują pozytywnie w chwilach realnych zdarzeń. Dzieci nie będą skrajnie wystraszone i zdezorientowane, każdy będzie chociaż minimalnie wiedział jak i co zrobić.
Zasadnym byłoby zastanowić się z całą rodziną nad następującymi zagadnieniami
PAMIĘTAJ O ZWIERZĘTACH!!!
Zorientuj się gdzie są schroniska, czy masz przyjaciół lub członków rodziny, którzy będą mogli zaopiekować się Twoim zwierzątkiem w czasie wystąpienia ewentualnego zagrożenia.
Kiedy zaistnieje potrzeba ewakuacji czy zmiany miejsca schronienia i nie będzie możliwe zabranie z sobą zwierzęcia, w ostateczności ogranicz przebywanie zwierzęcia do jednego pomieszczenia w domu, zapewniając mu dostateczną ilość pokarmu i wody. W czasie powodzi zwierzęta muszą mieć możliwość ucieczki na wyższe piętra.
Najbardziej prawdopodobne zagrożenia
Podstawowym dokumentem kompleksowego zarządzania kryzysowego w Gminie Pcim jest Plan Zarządzania Kryzysowego. Zgodnie z jego zapisami oraz przyjętym podziałem w czasie wojny jak i w czasie pokoju na obszarze Gminy Pcim mogą wystąpić zagrożenia dla życia i zdrowia ludności i środowiska. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Gminy oraz jego specyfikę na jego terenie mogą wystąpić następujące rodzaje zagrożeń:
Katastrofy naturalne:
- Pożary
- Powodzie i podtopienia
- Wichury i huragany
- Gradobicia
- Śnieżyce
- Upały
- Burze
Katastrofy techniczne:
- Skażenia promieniotwórcze – awarie elektrowni atomowych
- Katastrofy drogowe – potrącenia, wypadki i kolizje drogowe
- Katastrofy budowlane
- Skażenia chemiczne
Zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne:
- Epidemie
- Bioterroryzm
- Terroryzm
Pozostałe zagrożenia:
- Niewypały i niewybuchy
- Kradzieże i włamania
- Substancje psychoaktywne
- Czad
- Niebezpieczna przesyłka
- Alarm bombowy
- Fajerwerki
Dobre przygotowanie i dopasowanie sił i środków do zagrożenia mogą pomóc w czasie kryzysu, szacować stopień zagrożenia i poziom ryzyka jakie ono ze sobą niesie. W fazie planowania ważne jest aby znać wszelkie możliwe typy zagrożeń uwzględniając specyfikę lokalnych warunków środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Założenia występowania poszczególnych zjawisk przyrodniczych, występowaniem lokalnego przemysłu, infrastruktury technicznej, a także umiejętności i zabezpieczenia mieszkańców. Tego typu podejście pozwoli zoptymalizować punkt widzenia i dostosować strukturę planowania do potrzeb.
POŻARY
OGIEŃ - rozprzestrzenia się szybko i zazwyczaj nie ma czasu na zabieranie kosztownych rzeczy czy telefonowanie. Po 2 minutach zazwyczaj ogień staje się groźny dla życia. W ciągu 5 minut cały dom może stanąć w płomieniach. Wysoka temperatura i dym są tak samo niebezpieczne jak płomienie. Zachłyśnięcie się bardzo gorącym powietrzem może spowodować poparzenie dróg oddechowych. Pożar wytwarza trujące gazy, które skutkują zatruciem organizmu.
Bądź ostrożny, nie dopuść do powstania pożaru !!!
Gdy ogień już jest…
POWODZIE I PODTOPIENIA
Zanim powódź przyjdzie…
Pogotowie przeciwpowodziowe - wprowadza się, gdy poziom rzeki przekroczy poziom ostrzegawczy i nadal się podnosi.
Alarm powodziowy - ogłasza się, gdy poziom wody przekroczy stan alarmowy.
W Gminie Pcim poziom wody mierzony jest na Rzece Raba - stacja w Stróży.
Poziom ostrzegawczy - 220
Poziom alarmowy – 290
Każdy może sprawdzić poziom rzeki na stronie internetowej: https://hydro.imgw.pl/#map/19.5,51.5,7,true,true,0
Ubezpiecz siebie i swój dobytek - gdy zagrożenie powodzią stanie się realne, zaopatrz się w przydatny sprzęt: latarki, radioodbiornik bateryjny z zapasowymi bateriami; inne źródła światła (świece, lampy naftowe, zapałki, zapalniczki).
Przygotuj się na tyle aby być samowystarczalnym przez okres ok 3 dni oraz zdolnym do pomocy sobie i innym.
Poproś krewnych lub znajomych zamieszkałych na terenach bezpiecznych, by służyli jako miejsce kontaktu dla Twojej rodziny, upewnij się, czy wszyscy jej członkowie znają adresy i telefony osób kontaktowych.
Zapoznaj rodzinę, jak zabezpiecza się mieszkanie, dom, obejście przed powodzią jak i grabieżą.
Sprawdź zawory zainstalowane w kanalizacji ściekowej swego domu w celu zapobieżenia cofania się wody z systemu drenowego, w ostateczności użyj dużych korków lub czopów do zatkania przecieków, rur i zbiorników.
W czasie powodzi…
Miej włączone radio (telewizję, Internet )w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
Postępuj zgodnie z treścią komunikatów - nie zwlekaj.
W przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieszczaj się na wyżej położone tereny.
Jeżeli władze lokalne ogłoszą ewakuację z terenów zagrożonych, bądź przygotowany na nią wraz z rodziną. Pamiętaj także o swoich zwierzętach.
Zabezpiecz swoje mieszkanie, swój dom, tj. przenieś wartościowe wyposażenie domowe na wyższe piętra domu oraz zabezpiecz parter, o ile jest na to czas. Wykorzystaj do tego celu worki z piaskiem, folię lub inne materiały podręczne (worki foliowe można uzyskać w Urzędzie Gminy Pcim) usuń z posesji wszystkie rzeczy, schowaj w budynku lub przywiąż je do czegoś stabilnego, aby nie popłynęły.
W czasie powodzi odłącz urządzenia elektryczne, ale nie dotykaj ich, gdy są wilgotne lub stoją w wodzie. Wyłącz sieć gazową i wodociągową.
W miarę możliwości na wyższych piętrach napełnij wannę i inne pojemniki wodą, po wcześniejszym wysterylizowaniu ich płynami typu: ACE, Domestos.
Nie używaj w gospodarstwie domowym wód gruntowych - mogą być zatrute (skażone).
Nie chodź po obszarach zalanych, jeżeli woda przemieszcza się szybko. Fala o głębokości kilkunastu centymetrów może przewrócić i przemieścić dorosłego człowieka.
Jeżeli musisz przekroczyć zalany obszar, użyj tyczki do badania gruntu przed sobą. Do przejścia wybieraj miejsca bez silnego nurtu.
Po ostrzeżeniu o możliwości wystąpienia dużej powodzi, zapewnij swobodny wlew wód powodziowych do piwnicy Twego domu lub sam wypełnij ją czystą wodą. Unikniesz w ten sposób zagrożenia uszkodzenia fundamentów domu przez ciśnienie napierających wód powodziowych.
Dzieciom i osobom z ograniczoną świadomością należy przymocować w widocznym miejscu kartkę z imieniem, nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania.
Jeżeli możesz pomagaj i zapobiegaj tworzeniu się paniki…
Dobrze jest znać ustalone zasady sygnalizacji na wypadek różnych potrzeb:
kolor BIAŁY - potrzeba ewakuacji
kolor CZERWONY - potrzeba żywności i wody
kolor NIEBIESKI - potrzeba pomocy medycznej
Machając w czasie powodzi kolorową flagą lub kawałkiem materiału, możesz prosić o pomoc:
chcesz opuścić miejsce, w którym jesteś potrzeba pomocy medycznej prosisz o jedzenie i wodę.
Po powodzi…
Jak najdłużej pozostań poza zasięgiem wód powodziowych, gdyż mogą być skażone np. produktami ropopochodnymi, nie oczyszczonymi ściekami, bakteriami chorobotwórczymi itp. Nie używaj ich do picia! Mogą być one również pod napięciem z uszkodzonych linii energetycznych napowietrznych lub podziemnych.
Bądź ostrożny, gdy wjeżdżasz na tereny dotknięte powodzią. Drogi mogą być osłabione i mogą nie wytrzymać ciężaru Twojego samochodu, ciągnika, czy innego pojazdu.
Miej zawsze włączone radio w celu uzyskania informacji lokalnych dotyczących udzielanej pomocy, tj. zaopatrzenia w żywność i wodę zdatną do picia i użytku ogólnego.
Zwracaj uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Często myj ręce mydłem w czystej wodzie, szczególnie jeśli miałeś kontakt z wodami powodziowymi.
Pamiętaj o wspomożeniu swoich sąsiadów, którzy mogą potrzebować specjalnej pomocy przy małych dzieciach, starszych lub przy niepełnosprawnych osobach.
Wyrzuć żywność, która miała kontakt z wodami powodziowymi.
Poinformuj odpowiednie służby o zerwanych liniach energetycznych, nieszczelności rurociągu gazowego lub o innych zagrożeniach występujących na Twoim terenie.
Mieszkanie i wszystkie sprzęty, przydatne do dalszego użytkowania, trzeba zdezynfekować, gdyż naniesiony muł zawiera duże ilości grzybów i bakterii chorobotwórczych, które zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt.
Przygotuj do wymiany podłogi i mury, które nasiąkły wodami powodziowymi.
Sprawdzaj, czy fundamenty Twego domu nie mają pęknięć, aby upewnić się, że budynek nie grozi zawaleniem. Uważaj na poluzowane tynki, sufity.
Odpompuj zalane piwnice stopniowo - około 1/3 pierwotnego poziomu wody dziennie w celu uniknięcia zniszczenia struktury fundamentów.
Dopilnuj, aby instalacje domowe: elektryczne, gazowe i wodnokanalizacyjne zostały sprawdzone przez fachowców i ewentualnie naprawione przed ich ponownym użytkowaniem.
Używaj mocnego obuwia i bateryjnych lamp lub latarek w czasie oględzin zabudowań.
Jeżeli byłeś ubezpieczony przed powodzią, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby uniknąć nieporozumień z odszkodowaniami. Zrób zdjęcia zastanych zniszczeń - zarówno budynku, jak i wyposażenia.
WICHURY I HURAGANY
Przed wichurą…
W czasie wichury…
Miej włączone radio (jak nie ma prądu to bateryjne) w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
Zabezpiecz swoje mieszkanie / dom:
Jeżeli służby ratownicze zalecają ewakuację:
− wyrusz tak szybko, jak to tylko możliwe,
− wyłącz energię elektryczną oraz zamknij główny zawór wody i gazu,
− wygaś ogień w piecach oraz zabezpiecz dom,
− zawiadom kogoś poza zasięgiem wichury, dokąd się ewakuujesz.
Znajdując się poza domem:
Po wichurze:
GRADOBICIE
Przygotuj się…
Podczas gradobicia…
Jeśli jesteś w domu:
O wszystkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi informuj pogotowie ratunkowe, a w przypadku zerwania linii energetycznych zgłoś to pogotowiu energetycznemu.
Po gradobiciu:
ŚNIEŻYCE
Śnieżyce i srogie mrozy mogą całkowicie sparaliżować życie ludzi. Są one szczególnie niebezpieczne, gdy nadchodzą nagle, kiedy się ich nikt nie spodziewa. Wówczas powodują chaos komunikacyjny oraz zrywają linie energetyczne. Zabijają ludzi i zwierzęta.
Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30°C. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.
Odmrożenie - jest skutkiem oddziaływania zimna - choć niekoniecznie mrozu!. W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców nóg, nosa, małżowin usznych.
Wychłodzenie - jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie - powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność.
Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia - rozpocznij powolne ogrzewanie osoby i natychmiast wezwij pomoc. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj go własnym ciałem, jeżeli masz możliwość daj jej coś ciepłego (nie gorącego) do picia. Nigdy nie podawaj alkoholu, alkohol nie rozgrzewa, zmniejsza się jedynie odczuwanie zimna co pogarsza sytuacje. Nie podawaj żadnych leków bez dodatkowych wskazań.
Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą !!!
Przy odmrożeniach kończyn zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące) okłady.
W czasie opadów najlepiej pozostań w domu, słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych. Jeżeli musisz wyjść na zewnątrz ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o tym, dokąd się udajesz. Zachowaj szczególną ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków; zachowaj ostrożność przy odśnieżaniu.
Podróż zimą…
Jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych wśród podróżnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu. Dlatego też, aby bezpiecznie podróżować:
Jeżeli utknąłeś z powodu śnieżycy , to o ile to możliwe zjedź na pobocze. Nie wychodź szukać pomocy w nieznanym terenie, a już na pewno w lesie. Umocuj na antenie lub kiju nad samochodem „flagę” sygnalizacyjną aby służby ratownicze mogły Cię odnaleźć. Optymalnie ogrzewaj samochód, mając na uwadze zasób paliwa, sprawdzaj czy rura wydechowa nie jest zakryta śniegiem aby nie doszło do zatrucia. Co jakiś czas wykonuj delikatne ćwiczenia ruchowe dla prawidłowego krążenia krwi.
UPAŁY
Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, przebywanie zbyt długo na słońcu lub w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom, poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach.
Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.
Oparzenie słoneczne objawia się zaczerwienieniem i bolesnością skóry, możliwe jest swędzenie, gorączka, ból głowy. Pierwsza pomoc: weź chłodny prysznic, użyj mydła, aby usunąć olejki/kremy. Miejsca oparzone polewaj dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze wystąpią pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy medycznej. Przegrzanie objawia się osłabieniem, zawrotami głowy, występuje nadmierne pragnienie, nudności i wymioty, skurcze mięśni zwłaszcza nóg i brzucha, utrata przytomności. Pierwsza pomoc: połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu - nogi unieś na wysokości 20-30 cm. Poluzuj ubranie. Użyj zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawaj wodę z solą do picia małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, zrezygnuj z wody. Wezwij pomoc! W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóż poszkodowanego na boku.
Oparzeń nie wolno smarować żadnym masłem ani alkoholem, jeżeli mamy opatrunki żelowe można założyć jeżeli nie to chłodzimy wodą lub okładamy jałowym opatrunkiem i czekamy na pomoc.
Zapobiegaj…
W czasie suszy ogranicz zużycie wody, samochód niekoniecznie musi być umyty czy podlany trawnik. Wszędzie gdzie jest to możliwe używaj wielokrotnie tej samej wody.
BURZE
Jeżeli usłyszysz grzmot, oznacza to, że jesteś wystarczająco blisko burzy aby być uderzonym przez piorun. Natychmiast szukaj bezpiecznego miejsca!!!
Podczas burzy:
Jeśli jesteś poza domem…
Po burzy…
Porażenie piorunem…
KATASTROFY TECHNICZNE
SKAŻENIA PROMIENIOTWÓRCZE – AWARIE ELEKTROWNI ATOMOWYCH
Wypadki radiologiczne mogą zdarzyć się wszędzie tam, gdzie materiały radioaktywne są używane, składowane lub transportowane. Mogą one także mieć miejsce w elektrowniach jądrowych, szpitalach, uniwersytetach, laboratoriach badawczych, w zakładach przemysłowych, na głównych drogach, liniach klejowych oraz w stoczniach.
Materiały radioaktywne są niebezpieczne z powodu szkodliwego oddziaływania niektórych typów promieniowania na komórki ciała. Im dłużej dana osoba jest narażona na promieniowanie, tym większe jest zagrożenie.
Trzy czynniki minimalizują oddziaływanie promieniowania na ciało:
Odległość – im większa odległość od źródła promieniowania – tym mniejszą dawkę promieniowania otrzymasz.
Osłona – im bardziej ciężkie i gęste materiały oddzielają źródło promieniowania, tym lepiej.
Czas – w większości przypadków natężenie promieniowania szybko maleje. Ograniczenie czasu przebywania w zasięgu promieniowania zmniejsza wielkość pochłoniętej dawki promieniowania.
W czasie zagrożenia radiacyjnego:
Gdy byłeś w miejscu promieniowania…
Po odwołaniu zagrożenia radiacyjnego:
KATASTROFY DROGOWE
Powszechność motoryzacji nakłada na obywateli obowiązek znajomości podstawowych zasad i czynności do wykonywania w razie wystąpienia katastrofy drogowej lub wypadku.
Do podstawowych zasad i czynności należą:
"Potrącenie" jest wtedy, gdy pojazd uderza pieszego
"Kolizja" to zdarzenie gdy dwa lub więcej pojazdów ulega uszkodzeniu i nie ma osób rannych.
"Wypadek" ma miejsce, gdy w zderzeniu pojazdów są osoby ranne lub ofiary śmiertelne.
Przy potrąceniu i wypadku należy koniecznie powiadomić Policję i Ratownictwo Medyczne oraz udzielić pomocy ofiarom. Nie wolno zmieniać ustawienia pojazdów, zbierać z jezdni szkła, kawałków zderzaków itp. Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy poczekać na przyjazd Policji.
Przy kolizji należy usunąć uszkodzone pojazdy aby nie stwarzały zagrożenia i nie tamowały ruchu. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na powstałe uszkodzenia, należy koniecznie zabezpieczyć to miejsce trójkątem ostrzegawczym, włączeniem świateł awaryjnych itp. Jeśli tego nie zrobimy Policja ma prawo ukarać mandatem za utrudnianie ruchu. Nie ma obowiązku wzywania Policji, ale jeżeli kierowcy dojdą do porozumienia kto jest winny, to należy spisać oświadczenie, w którym zawarte będą dane samochodów, kierowców, numery polis ubezpieczeniowych, opis zdarzenia i uszkodzeń. Oświadczenie muszą podpisać kierowcy biorący udział w kolizji. Dobrze jest zapisać też dane świadków zdarzenia. To powinno wystarczyć. Firma ubezpieczeniowa, która ma wypłacić odszkodowanie często kwestionuje prawdziwość oświadczenia. W takim układzie poszkodowany może mieć duży problem z odzyskaniem pieniędzy. Nawet jeśli w końcu udowodni swoją rację, a odwołania przyniosą skutek może minąć wiele czasu. Dlatego dobrze jest mimo wszystko wezwać Policję, której protokołu żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie kwestionować. Co prawda zazwyczaj trzeba poczekać na przyjazd Policji i winny zapłaci mandat, ale w końcowym efekcie może nam to oszczędzić wiele czasu i kłopotów.
P I E RWS Z A POM O C
Jak jej udzielać?
Jeśli jesteś świadkiem kolizji lub wypadku na drodze, w miarę swoich umiejętności i możliwości udziel pomocy poszkodowanym. Pamiętaj, że w chwili wyjmowania rannych z samochodu, jeśli zrobisz to nieumiejętnie, możesz bardzo łatwo doprowadzić do większych urazów, np. złamania kręgosłupa szyjnego! Dlatego, jeżeli nie wiesz jak należy wyjmować rannych z samochodu, nie wyjmuj ich, chyba że musisz - brak tętna, oddechu, pali się samochód. Aby udzielić skutecznej pomocy po pierwsze zadbaj o swoje bezpieczeństwo aby nie zrobić z siebie dodatkowej ofiary. Wyłącz zapłon w uszkodzonym samochodzie oraz zabezpiecz miejsce wypadku, aby Ciebie nikt nie przejechał. Wskazane również, a w przypadku pojazdów wyposażonych w poduszki powietrzne - aby samoczynnie się nie otworzyły konieczne jest odłączenie akumulatora. Ustaw trójkąt ostrzegawczy, włącz światła awaryjne, jeśli uznasz to za właściwe, poproś innych o zatrzymanie ruchu na drodze. W nocy oświetl miejsce wypadku światłami swojego samochodu. WEZWIJ POMOC profesjonalną i udziel pierwszej pomocy. Pamiętaj, jeśli jest więcej osób niech każdy ma jakieś zadanie. Każdy, kogo poprosisz ma obowiązek udzielić pomocy! Nie udzielenie lub odmowa pomocy jest karalna! Mimo to, jeśli prosisz kogoś o wezwanie pogotowia, policji czy straży, bo sam nie możesz tego zrobić, licz się z tym, że mimo obietnicy może tego nie zrobić. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość poproś np. o powiadomienie kilka osób niezależnie. Z miejsca wypadku oddalaj się tylko w celu wezwania pomocy lub dopiero po przyjeździe służb ratowniczych na ich wyraźne zezwolenie.
Jak wezwać pomoc?
Jeżeli zdarzenie wymaga przybycia tylko jednej służby, należy dzwonić pod jej numer alarmowy
Policja tel. 997
Straż Pożarna tel. 998
Pogotowie Ratunkowe tel. 999
Jeżeli istnieje potrzeba przybycia przynajmniej dwóch służb, należy dzwonić pod numer telefonu 112 (w większości aparatów połączenie nie wymaga karty aktywacyjnej oraz kodu PIN),
CB-radio kanał 9 (wszystkie służby) na hasło "RATUNEK" pierwszeństwo rozmów na wszystkich kanałach!!!
KATASTROFY BUDOWLANE
Katastrofy budowlane najczęściej powodowane są:
Postępująca urbanizacja, starzejąca się infrastruktura budowlana i techniczna stwarza realne zagrożenia katastrofami budowlanymi.
Gdy zdarzy się katastrofa budowlana budynku, w którym mieszkasz opuszczając dom/mieszkanie:
Gdy nie masz możliwości opuszczenia domu - wywieś w oknie białe prześcieradło lub obrus - jako znak dla ratowników, że potrzebujesz pomocy.
Gdy jesteś unieruchomiony/przysypany - nawołuj pomocy, stukaj w lekkie elementy metalowe - ułatwisz ratownikom lokalizację.
Gdy opuściłeś budynek:
SKAŻENIA CHEMICZNE
Najczęstszą przyczyną uwolnień niebezpiecznych środków chemicznych (NŚCh) są:
- awarie i katastrofy w obiektach przemysłowych
- wypadki cystern kolejowych oraz auto-cystern
- rozszczelnienia rurociągów przemysłowych
- katastrofy morskich tankowców i chemikaliowców
Jeżeli jesteś świadkiem wypadku z udziałem NŚCh - powiadom natychmiast w jakikolwiek sposób:
- straż pożarną,
- policję.
Podaj istotne dane:
- miejsce zdarzenia,
- swoje dane,
- cyfry znajdujące się na prostokątnych pomarańczowych tablicach
Nie bądź kibicem zdarzenia, ale oddal się z miejsca wypadku, aby zminimalizować ryzyko zatrucia. Opuść rejon zagrożony, kierując się prostopadle do kierunku wiatru.
Chroń swoje drogi oddechowe. W tym celu wykonaj filtr ochronny z dostępnych Ci materiałów (zwilżona w wodzie lub wodnym roztworze sody oczyszczonej chusteczka, szalik, ręcznik, itp.) i osłoń nim drogi oddechowe. Jeśli jesteś w samochodzie - zamknij okna, włącz wentylację wewnętrzną, staraj się jak najszybciej opuścić strefę skażenia.
Stosuj się ściśle do poleceń służb ratowniczych lub komunikatów przekazywanych przez lokalne środki przekazu; radio, TV, megafony.
Jeśli przebywałeś w strefie skażonej, zdejmij ubranie, które uległo zanieczyszczeniu i zamień je na czyste oraz dużą ilością wody przemyj oczy, usta, nos i weź prysznic.
Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że niebezpieczne środki chemiczne przenikną do Twojego domu:
- włącz radio lub telewizor na program lokalny i stosuj się ściśle do poleceń wydanych przez lokalne władze i służby ratownicze
- uszczelnij wszystkie otwory okienne, wentylacyjne, drzwi - oklejając je taśmą klejącą, obkładając rulonami z mokrych ręczników lub prześcieradeł
- oddychaj przez maseczkę wykonaną z gazy, waty, ręcznika itp.
- zadbaj o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, dzieci, osób niepełnosprawnych, zwierząt domowych
- pozostań w wewnętrznej części budynku przy zamkniętych drzwiach - w przypadku, gdy istnieje niebezpieczeństwo skażenia chlorem, udaj się na wyższe kondygnacje, np. do sąsiadów.
W przypadku amoniaku - kieruj się do pomieszczeń położonych na niskich kondygnacjach. Powiadom o zagrożeniu najbliższe otoczenie; wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe z otwartym ogniem; nie jedz żywności i nie pij płynów, które mogły ulec skażeniu; wpuść do budynku zagrożonych przechodniów; jeśli znajdowali się w strefie skażenia, ich odzież powinna pozostać na zewnątrz.
EPIDEMIE
W celu uniknięcia skutków zagrożeń epidemiologicznych wynikających z różnych przyczyn obywatel powinien:
Aby zmniejszyć zagrożenia, trzeba przestrzegać następujących zaleceń:
BIOTERRORYZM
Należy zwracać uwagę na wszelkie podejrzane pakunki, paczki, torby, walizy itp., w razie zauważenia podejrzanego pakunku nie należy go ruszać i jak najszybciej powiadomić policję.
W przypadku otrzymania przesyłki niewiadomego pochodzenia, brak adresu nadawcy, nadawca jest nam zupełnie nieznany lub gdy przesyłka wygląda podejrzanie nie należy jej otwierać. Przesyłkę należy umieścić w grubym plastikowym worku i szczelnie zamknąć. O swoich spostrzeżeniach powiadomić policję lub straż pożarną. Gdy przesyłka została otwarta, a znajduje się w niej podejrzana zawartość w postaci proszku, pyłu, galarety, piany itp., należy pozostawić zawartość w miejscu otwarcia, zamknąć okna, wyłączyć wentylację i klimatyzację, bardzo dokładnie umyć ręce. O przesyłce bezzwłocznie powiadomić policję lub straż pożarną.
W przypadku otrzymania informacji o planowanym ataku terrorystycznym, niezwłocznie powiadomić policję. Jeżeli informację taką otrzymamy telefonicznie np. w pracy, należy starać się prowadzić rozmowę spokojnie, próbując dowiedzieć się od dzwoniącego jak najwięcej o planowanym zamachu, jeśli to jest możliwe nagrywać treść rozmowy.
Objawy zakażenia:
1. Wąglikiem:
− postać płucna: gorączka, kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszności, sinica.
− postać jelitowa: bóle brzucha, wymioty, gorączka, krwawa biegunka i krwawe wymioty.
2. Jadem kiełbasianym:
systematyczne porażanie nerwów czaszkowych – opadanie powiek, osłabienie zaciskania szczęk, opadanie żuchwy, trudności w połykaniu i mowie, nieostre lub podwójne widzenie.
3. Wirusem ospy prawdziwej:
gorączka i bóle mięśni trwające około 2-4 dni, wysypka pęcherzowa na twarzy i kończynach,
wysypka na tułowiu, ropne pęcherze w ciągu tygodnia.
NIEWYPAŁY I NIEWYBUCHY
Zardzewiała śmierć ciągle groźna !!!
Nie zachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci.
W miarę możliwości zabezpiecz miejsce znalezienia przed dostępem innych osób, powiadom Policję - stosuj się do ich wskazówek, do czasu przyjazdu wezwanych służb pozostań w pobliżu znaleziska - nie dopuść innych osób do zbliżania się lub manipulowania znalezionymi przedmiotami. Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, głębokie rowy znalezionych niewybuchów.
Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
Patrol rozminowania powołany jest do oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, pochodzących z okresu działań wojennych. Przez oczyszczanie terenów należy rozumieć unieszkodliwienie i niszczenie materiałów wybuchowych oraz innych przedmiotów niebezpiecznych.
MAŁOPOLSKIE - Patrol rozminowania:
powiaty ziemskie: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski,
limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski,
olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki,wielicki,
31 – 901 Kraków
ul. Wrocławska 82
(124554547)
ZASADY ZGŁASZANIA
Powiadomienie o znalezionych przedmiotach wybuchowych i niebezpiecznych zgłaszają niżej wymienione organy właściwe dla terenu, na którym wykryto te przedmioty:
Urząd Wojewódzki,
Starostwa Powiatowe,
Urzędy Gminne,
Jednostki Policji.
Na wszystkie zgłoszenia patrole oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych reagują niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni od daty otrzymania zgłoszenia. Zgłoszenia pilne realizują natychmiast, tzn. nie później niż w ciągu doby.
Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie itp.). Są to w szczególności:
Za przedmioty niebezpieczne uważa się wszelkiego rodzaju urządzenia, materiały pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego, które mając właściwości łatwopalne, żrące, trujące, grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu lub zetknięcie z powietrzem albo wysoka temperaturą.
Zaliczyć do nich można:
KRADZIEŻE I WLAMANIA
Najczęściej złodziej wie, gdzie się włamać, aby ryzyko mu się opłacało!!!
Aby skutecznie zabezpieczyć się przed włamaniem, trzeba o tym pomyśleć wcześniej:
SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE
Substancje psychoaktywne to środki chemiczne, które działając na organizm człowieka, powodują zmianę samopoczucia i fałszują odbiór rzeczywistości, a przyjmowanie ich może prowadzić do uzależnienia, powoduje długotrwałe i nieodwracalne negatywne skutki dla zdrowia, jak również śmierć.
Nie zażywaj substancji psychoaktywnych – nie warto ryzykować !!!
Pamiętaj! Objawy zażywania substancji psychoaktywnych mogą być różne w zależności od zażywanej substancji i indywidualnych cech organizmu.
Substancje psychoaktywne i możliwe skutki ich zażywania:
Amfetamina - silne pobudzenie psychomotoryczne, brak łaknienia, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i szybki oddech, bezsenność, zmiany nastroju, wielomówność, drżenie kończyn, wymioty, wysypka, halucynacje, podwyższone ciśnienie krwi i zwiększone wydalanie moczu, jadłowstręt, suchość w ustach, uszkodzenie szkliwa zębów;
Barbiturany (leki nasenne) i Benzodiazepiny (leki uspokajające) - apatia, senność, bełkotliwa mowa, zachowanie jak po spożyciu alkoholu, wymioty, drżenie mięśni, halucynacje, okresowe psychozy, anemia, bezsenność, skłonności samobójcze;
Ecstasy - niepokój, depresja, obniżenie sprawności intelektualnej, halucynacje, nadwrażliwość na bodźce, mania prześladowcza, szybkie nieregularne bicie serca, bóle w klatce piersiowej, drżenie i skurcze mięśni, pobudzenie i brak łaknienia, wzrost temperatury ciała, wzmożenie odruchów, rozszerzenie źrenic, nagłe wzrosty ciśnienia i uderzenia krwi do głowy, szczękościsk, nudności i wymioty, odwodnienie
Grzyby halucynogenne - halucynacje, zwiększenie wrażliwości na bodźce, brak kontaktu z otoczeniem, uczucie opuszczenia ciała, bierność i obojętność na sygnały zewnętrzne, zaburzenia osobowości;
Kokaina - ból głowy, bladość, silnie rozszerzone źrenice, nudności, wymioty, zimne poty, drgawki, depresja, bezsenność, brak łaknienia na przemian z intensywnym głodem, wzrost ciśnienia i przyspieszenie oddechu, gorączka, kołatanie serca, po krótkotrwałej euforii - niepokój i napięcie, urojenia;
LSD - halucynacje z napadami lęku, agresja, depresja, zanik zainteresowań, bezsenność, flashback, wysokie ciśnienie krwi, strach przed szaleństwem lub śmiercią, zaburzenie koordynacji ruchów, drżenie mięśni, rozszerzenie źrenic psychoza, próby samobójcze;
Marihuana i haszysz - wzrost ciśnienia krwi i przyśpieszone tętno, wysuszenie śluzówek jamy ustnej, czasami ataki kaszlu, przekrwione oczy, zapalenie spojówek, niekiedy obrzęk powiek, intensywne pocenie się, zwiększenie apetytu, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej i koncentracji, zaburzenia pamięci;
Opiaty (m.in. heroina) - zmniejszenie apetytu, apatia, podwyższenie granicy bólu, osłabienie, intensywne pocenie się, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia działania układu pokarmowego i silne bóle brzucha, impotencja, zwężenie źrenic i osłabienie ich zdolności do reagowania na światło, zmiany zapalne skóry, bóle stawów i mięśni;
Sterydy anaboliczne - nerwowość, impulsywność, agresja, stany lękowe, halucynacje, depresja i myśli samobójcze, zmiany skórne (plamy i zaczerwienienia), obrzęk twarzy, przy długotrwałym stosowaniu powodują ciężkie uszkodzenia wątroby, nerek, serca, osłabienie popędu płciowego i impotencję;
Środki wziewne (kleje, rozpuszczalniki) - zaburzenia mowy (mowa zamazana, bełkotliwa), zapalenie spojówek, nieporadność ruchowa, gadatliwość, nadwrażliwość na światło, katar lub krwawienie z nosa, kichanie i kaszel, ożywienie i podniecenie, stan przygnębienia, oszołomienie i dezorientacja, zmęczenie, lękliwość, zaniki pamięci;
Dopalacze - tachykardia, podniesienie ciśnienia, szczękościsk, intensywne pocenie się, bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, nudności, drgawki, konwulsje, problemy z oddychaniem, rozszerzenie źrenic, zaburzenie pamięci i gonitwa myśli, problemy z koncentracją, stany lękowe i depresyjne, halucynacje. (UWAGA! Badania laboratoryjne tzw. dopalaczy wykazują zawartość wielu zanieczyszczeń i świadczą o dużej przypadkowości procesu produkcyjnego).
Nielegalne substancje psychoaktywne nie są poddawane żadnym testom i badaniom klinicznym, a ich wpływ na organizm człowieka jest nieznany, twórcy testują je na ofiarach !!!
PIERWSZA POMOC WOBEC OSOBY POD WPŁYWEM SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ
W każdym przypadku wystąpienia objawów zatrucia substancją psychoaktywną wezwij pogotowie ratunkowe !!! Podejmując działania ratownicze zachowaj spokój, upewnij się czy Tobie i poszkodowanym nie zagraża niebezpieczeństwo, czy można bezpiecznie podejść do poszkodowanego.
Zażycie substancji psychoaktywnych może wywoływać różne objawy, dlatego odpowiednia reakcja poprzedzająca przybycie lekarza może uratować komuś życie.
OBJAWY:
Pierwsza pomoc: sprawdź przytomność poszkodowanego, zapewnij mu dostęp świeżego powietrza, połóż w pozycji bezpiecznej, zabezpiecz posiadane przez poszkodowanego używki lub opakowania. Jeśli poszkodowany nie oddycha przystąp do reanimacji.
Pierwsza pomoc: w przypadku napadu agresji zapewnij sobie obecność kilku osób, może wystąpić konieczność unieruchomienia poszkodowanego, uspokajaj poszkodowanego informuj go, co do miejsca i czasu.
Pierwsza pomoc: spróbuj go uspokoić, mów szeptem, powiedz, że uczucie paniki zaraz minie
wyprowadź poszkodowanego z dala od głośnej muzyki, hałasu, jaskrawych i migających świateł, nie pozostawiaj go samego. Gdy występuje u niego przyśpieszony oddech może dojść do tzw. hiperwentylacji, która powoduje zawroty głowy, nudności, nasila lęk. Wskazane jest wtedy nakłonienie poszkodowanego do próby uzyskania spokojniejszego, regularnego oddechu.
Pierwsza pomoc: zapewnij bezpieczne miejsce, usuń niebezpieczne przedmioty zagrażające poszkodowanemu podczas napadu, przytrzymuj jedynie głowę poszkodowanego, zabezpieczając przed urazem, nie krępuj jego ciała i nie powstrzymuj drgawek, nie wkładaj niczego między zęby, uspokajaj poszkodowanego, informuj o sytuacji zapewnij komfort termiczny i psychiczny, do przybycia pogotowia nie podawaj mu nic do jedzenia i picia.
Pierwsza pomoc: połóż poszkodowanego na plecach twardym podłożu, sprawdź oddech oraz krążenie. Gdy stwierdzisz brak oddechu i krążenia, sprawdź i udrożnij drogi oddechowe, a następnie przeprowadź resuscytację uciskając klatkę piersiową i oddechy ratownicze w stosunku 30:2. Jeżeli nie chcesz bez maseczki robić sztucznego oddychania, to cały czas uciskaj – 100 uciśnięć/min. Przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, jeżeli zacznie on prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji i kontynuuj resuscytację do czasu, gdy:
− przybędą służby medyczne i przejmą działania,
− poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać,
− będziesz wyczerpany,
− wystąpi sytuacja zagrażająca twojemu bezpieczeństwu
Gdy poszkodowany oddycha i ma przywrócone krążenie, ułóż go w pozycji bezpiecznej, zabezpiecz przed utratą ciepła i regularnie oceniaj jego stan, aż do przybycia karetki Ratownictwa Medycznego. Jeżeli ofiara zażycia substancji psychoaktywnych lub przedawkowania jest nieprzytomna, ale oddycha, ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, zabezpiecz przed utratą ciepła i regularnie oceniaj jego stan do momentu przybycia fachowej pomocy. Powinno się unikać przemieszczania nieprzytomnego, chyba, że jest ono konieczne.
CZAD
Tlenek węgla (czad) - jest bezbarwny i bezwonny, co sprawia, że jest szczególnie niebezpieczny, powstaje w wyniku niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna, a także gazu (butanu, propanu).
Przyczyną zagrożenia czadem mogą być niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia, wadliwe palniki gazowe.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, drgawki, ból w klatce piersiowej - szczególnie u osób z chorobą wieńcową, nagłe zatrzymanie krążenia.
ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ZATRUCIA CZADEM
UDZIELANIE POMOCY W PRZYPADKU ZATRUCIA CZADEM
NIEBEZPIECZNA PRZESYŁKA
CO POWINNO WZBUDZIĆ PODEJRZENIA:
JEŚLI PRZESYŁKA WYDAJE CI SIĘ PODEJRZANA:
JEŚLI OTWORZYŁEŚ PRZESYŁKĘ, A JEJ ZAWARTOŚĆ WYDAJE SIĘ PODEJRZANA (proszek, pył, kawałki, blok, galareta, piana, płyn)
ALARM BOMBOWY
W związku z możliwością porzucenia przedmiotów w postaci toreb, paczek, urządzeń, itp. niewiadomego pochodzenia pozostawione bez opieki, co do których zachodzi podejrzenie, że może to być bomba NIE DOTYKAJ! NIE ZAGLĄDAJ!
Miejsce znalezienia pozostawionych przedmiotów należy zabezpieczyć aby ograniczyć dostęp do nich osób trzecich a o ich zlokalizowaniu natychmiast należy powiadomić właściciela/ administratora obiektu lub Policję.
Jeśli widzisz „bombę” to oznacza, że jesteś w polu jej rażenia.
JEŚLI OTRZYMASZ INFORMACJĘ „O BOMBIE” TELEFONICZNIE LUB NA ADRES E-MAIL:
SPOSOBY POSTĘPOWANIA W SYTUACJI ALARMU BOMBOWEGO:
ZAWIADAMIAJĄC POLICJĘ PODAJ:
FAJERWERKI
Pamiętajmy, fajerwerki to materiały wybuchowe!
Szczególnie w okresie sylwestra i nowego roku występują „fajerwerkowe zagrożenia” Niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do uszkodzeń ciała, a nawet do śmierci.
NIE WOLNO sprzedawać petard i fajerwerków osobom nieletnim!!!
Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2
Materiały użyte do sporządzenia niniejszych informacji pochodzą ze stron:
- poradnik ZK Starostwo Powiatowe Prudnik
2023-08-07
arrow_forward2023-08-04
arrow_forward2023-07-14
arrow_forward2023-07-14
arrow_forward